NAJCZĘŚCIEJ STOSOWANE STYLE  W PROJEKTOWANIU WNĘTRZ

W trakcie każdej aranżacji wnętrz nadchodzi taki moment, w którym należy doprecyzować czego tak naprawdę się pragnie. Tyczy się to m.in. wyboru różnych mebli, kolorystyki oraz stylu danego pomieszczenia, co potrafi być całkiem przytłaczające. Istotnym jest wybranie stylu wnętrzarskiego odpowiadającego naszym własnym upodobaniom. W końcu każdy chce się dobrze czuć w swoim domu, mieszkaniu, czy chociażby biurze. Nie ma czegoś takiego jak style gorsze oraz lepsze – ile jest ludzi na świecie, tyle (a nawet więcej) upodobań i gustów. Dla osób jeszcze niezdecydowanych lub pragnących jakiejś zmiany w otaczających ich czterech ścianach przygotowaliśmy krótką rozpiskę z najczęściej wybieranymi stylami aranżacji wnętrz. Ponadto z chęcią pomożemy i doradzimy, który z nich będzie najlepszym, indywidualnym rozwiązaniem dla Ciebie.

Styl Nowoczesny

aranżacja wnętrza w stylu nowoczesnym

Jest on jednym z popularniejszych stylów, w którym aranżowane są współczesne pomieszczenia. Kojarzy się on z prostotą, funkcjonalnością oraz schludnością. Jest on dostosowany szczególnie do osób zapracowanych oraz prowadzących dynamiczny tryb życia. Wnętrze zaprojektowane w stylu nowoczesnym naprawdę łatwo utrzymać w czystości. Nie ma w nim zbyt wielu elementów dekoracyjnych, które potencjalnie mogłyby zbierać kurz. Czasem wystarczy jedno krótkie przetarcie danej powierzchni środkiem czyszczącym, by znów móc cieszyć się zjawiskowo schludnym pomieszczeniem. Ponadto, poza szczycącą się elegancją tego stylu, jest on niesamowicie wygodny oraz odpowiedni do zrelaksowania się po ciężkim dniu pełnego różnych emocji. Geometryczne oraz minimalistyczne meble dobierane do nowoczesnych wnętrz są miękkie, przytulne oraz nieprzytłaczające. Wśród nich można z łatwością dać wypocząć zarówno swojemu ciału, jakże i umysłowi.

Styl nowoczesny charakteryzuje się również stonowanymi barwami. Najlepiej jest do niego wybrać różne odcienie szarości, beżu, miedzi oraz bieli z pojedynczymi elementami ciemniejszej, kontrastowej głębi, która zaakcentuje schludność i indywidualność każdego pomieszczenia. Dane kolory są niezwykle uniwersalne, przez co ich akcentem może stać się każda inna barwa – ważne jest tylko to, aby znać umiar takiego wyboru. Materiały takiego wnętrza są równie uniwersalne, co reszta jego asortymentu. Głównie chodzi tutaj o użycie elementów drewnopodobnych, metalowych, jak i tych wykonanych z betonu dekoracyjnego czy marmuru. Funkcjonalność oraz przestrzenność takiego wnętrza zdaje się być najważniejszymi elementami całego stylu. Przykładowo, idealna do tego może okazać się duża meblościanka lub zdecydowanie się na łagodne przejście relaksującego salonu do jadalni.

Styl Vintage

projekt sypialni w stylu vintage

Tak jak Wikipedia podaje: „Słowo Vintage pochodzi z terminologii winiarskiej, a odnosi się do wina wyprodukowanego w jednym sezonie. Decydujące jest tu zatem zachowanie pewnej spójności i jednoznacznego pochodzenia winogron użytych do jego produkcji.” Styl Vintage w projektowaniu wnętrz oznacza zatem inspirowanie się jednym ze stylów popularnych w dawnym okresie czy epoce. Sięga ono nawet lat 50 minionego stulecia, dzięki czemu każde wnętrze zaaranżowane w tym stylu może się od siebie diametralnie różnić. Ich głównym celem jest tylko jedno – wzmocnić pamięć o przeszłości w sposób niezwykle indywidualny.

Styl Vintage oznacza również umiejętne wykorzystanie mebli sprzed kilkudziesięciu lat we współczesnych pomieszczeniach. Nie trzeba dokładnie odwzorowywać dawnych aranżacji, wystarczy użyć ich elementów i dać zainspirować się poprzez daną epokę, tworząc tym samym własne indywidualne wnętrze pełne osobliwości i życia. Styl ten charakteryzuje najczęściej wiele ozdób, które nadają pomieszczeniu nostalgicznej atmosfery. Pojawić się w nim może wiele rzeczy, przykładowo stary kredens z czasów PRL-u, na którym widnieje skromna kolekcja porcelany (np. dosyć popularnej z Ćmielowa), bądź ceramiki (z Bolesławca czy Włocławka); kolorowe dywany, które świetnie zaakcentują indywidualność szarego wnętrza, szczególnie w barwach takich jak musztardowa żółć, szmaragdowa zieleń, intensywna czerwień czy też zdecydowana głębia stonowanego indygo. Ważnym jest to, by dać przedmiotom ugryzionym zębem czasu wykazać się swoją długowiecznością oraz ponadczasowością. Wzorzyste obrazy czy kryształowe wazony wypełnione świeżo zerwanymi kwiatami postawionymi na tle monochromatycznej, bądź geometrycznej tapety idealnie przyczynią się do podkreślenia intensywności stylu vintage.

Styl Skandynawski

projekt salonu w stylu skandynawskim

Ten styl można określić zaledwie jednym zdaniem: jest w nim jasno, przestrzennie i przytulnie. Skandynawia kojarzy nam się raczej z chłodnymi jej aspektami, co może kreować sprzeczne co do prawdy idee na temat skandynawskiego stylu. Jest on właściwie plastrem na rany powodowane zimnem – pomieszczenia zaaranżowane w tym stylu ozdobione są miękkimi tkaninami, naturalnymi materiałami (skóra, jasne drewno, futro) oraz jasnymi barwami. Potrafi powiększyć on każde wnętrze, głównie przez swój minimalizm i przestrzenność.

Istnieje wiele odłamów stylu skandynawskiego – każdy z nich się od siebie różni, choćby minimalnie, ale idea jest ta sama – we wnętrzu ma być jasno i przyjemnie – niezależnie od tego, czy użyje się barw ciepłych czy zimnych oraz czy nasze meble wykonane będą ze świerku czy brzozy. Prostota w doborze dekoracji oraz reszty wyposażenia jest w stanie dodać każdemu wnętrzu uroku i więcej wolnej przestrzeni. Podłoga inspirowana tym stylem również powinna być jasna; białe panele oraz ściany są głównym powodem, przez który styl skandynawski jest tak uwielbiany przez wielu różnych ludzi. Nadaje się on do pomieszczeń każdych rozmiarów. Dekoracjami są głównie wełniane poduszki, koce czy puchate dywany. Swoją rolę również spełnią obrazy w geometryczne kształty oraz eleganckie wazony.

Styl Industrialny

aranżacja wnętrza w stylu loftowym industrialnym

Inaczej tak zwany styl loftowy. Pierwszą rzeczą, którą on przypomina to wielka, opuszczona, mająca swe lata fabryka. Charakteryzuje się dużą ilością wolnej przestrzeni, minimalizmem oraz surowymi materiałami. Betonowe płyty, ceglane wykończenia oraz metalowe elementy dekoracyjne są podstawą stylu industrialnego. Dają one niesamowitą dowolność oraz możliwość wykazania się oryginalną kompozycją ułożenia minimalistycznych dodatków oraz mebli. Ciemne, stonowane barwy oraz brak kontrastu w ich doborze również jest kluczowym elementem tego stylu.

Trzeba pamiętać, by zachować umiar w dekorowaniu wnętrza loftowego. Bogatą sztukaterię warto zastąpić obrazem o geometrycznej powierzchni, bądź metalowym wieszakiem ściennym lub wolnostojącym. W celu uniknięcia przebywania w zbyt surowym otoczeniu, można umilić sobie wnętrze miękkimi poduszkami, czy fotelem ze skóry. Przykładowo ciemnobrązowa tapicerowana kanapa idealnie dopasuje się do atmosfery stylu industrialnego, dodając do niego nutkę przytulności i komfortu. Niewykończone ściany, czy też rdza na metalowych płytach nie są czymś, czego trzeba się pozbyć. Wręcz przeciwnie – to one nadają wnętrzu tajemniczej osobliwości, którą ten styl tak bardzo się szczyci.

Styl Klasyczny

projektowanie wnętrz w stylu klasycznym

Nawiązuje on w szczególności do ery starożytnego Rzymu oraz Grecji. Pierwsze słowo, jakie pojawia się w głowie po usłyszeniu słowa „klasycyzm” to elegancja oraz wyrafinowanie. Nie jest to błędne myślenie, bowiem styl ten jest bogaty we wszelkiego rodzaju sztukaterie oraz dekoracje. Abażury na światłach, kryształowe klosze, tapicerowane meble, pokaźne rozety, dębowe stoły, wazony, zastawy, czy chociażby listwy frezowane – to wszystko jest tylko namiastką cech stylu klasycznego. 

Łatwo jest przesadzić z intensywnością stylu klasycznego, dlatego należy pamiętać o zachowaniu równowagi kompozycyjnej wnętrza. Tradycyjne pomieszczenia lubią przestrzeń i subtelne podkreślenie ich gracji. Szklane wstawki w szafkach, w których starannie poukładana jest zastawa stołowa lub też jeden, ale pokaźny żyrandol z jasnym, eleganckim kloszem to jedno z najczęściej używanych elementów klasycyzmu we wnętrzach. Z zasady najbardziej z danym stylem kojarzą się barwy jasne, takie jak wszelkiego rodzaju beże, odcienie szarości, bieli, czy pastelowych akcentów. Doskonale takie pomieszczenie dopełnią również mocniejsze kolory, takie jak ciemny brąz, wszelkie odcienie ziemi, szkarłatna czerwień oraz sama w sobie czerń. Są to barwy niebywale eleganckie i estetyczne; każda z nich  opowiada inną historię i wypełni dane wnętrze zupełnie odmienną atmosferą. Warto wiedzieć zatem, jaki mniej więcej efekt pragnie się uzyskać w aranżowanym pomieszczeniu. Niezależnie od wybranej palety barw wnętrza, styl klasyczny oferuję szeroki wybór asortymentu oraz gwarantuje przyjemność w jego doborze.