Projektowanie wnętrz online

Aranżacja wnętrz online polega na współpracy klienta i projektanta, gdzie komunikacja odbywa się drogą Internetową. Proces ten może rozpocząć wirtualne spotkanie, w którym Inwestor przedstawi swoje oczekiwania i potrzeby, a architekt udzieli porad dotyczących aranżacji wnętrza. Następnie zajmie się on tworzeniem różnych szkiców oraz wizualizacji w oparciu o informacje zdobyte od klienta, które zostały mu przekazane online. Projektant również na bieżąco dostarcza Inwestorowi listy materiałów oraz kolorów do wyboru, a także sugestie dotyczące mebli i dodatków. Po uzyskaniu akceptacji od klienta, projektant może wydać plany wykonawcze i zacząć koordynować realizację projektu.

Projektowanie wnętrz online jest wygodne i efektywne, ponieważ pozwala na współpracę na odległość bez konieczności fizycznego spotkania się. Można zaoszczędzić przy tym dużo czasu oraz pieniędzy wydanych przykładowo na transport. Pozwala również na elastyczne dostosowanie projektu do potrzeb i oczekiwań klienta. Wszystko można omawiać i konsultować na bieżąco, dlatego mamy możliwość dopasowania projektu do indywidualnych wymagań Inwestora. Aranżowanie wnętrz online daje również możliwość wirtualnego zwiedzania gotowego projektu, dzięki czemu klient może zobaczyć, jak będzie wyglądało jego wnętrze i w razie potrzeby może on dokonać zasadniczych, finalnych zmian.

WSPÓŁPRACA | KROK PO KROKU

Projektowanie wnętrz to dziedzina architektury i designu, która zajmuje się kreowaniem i aranżacją przestrzeni wewnętrznych, takich jak domy, mieszkania, biura i inne budynki. Projektanci wnętrz wykorzystują wiedzę z zakresu wielu tematów (architektury, koloru, światła, meblarstwa, tkanin i innych materiałów), aby stworzyć funkcjonalne, estetyczne oraz komfortowe pomieszczenia, które spełniają wymagania klienta. Proces aranżacji wnętrz może różnić się w zależności od skali projektu, budżetu, wymagań oraz dostępności danych materiałów. Zazwyczaj jednak przebieg aranżacji wnętrz składa się z kilku głównych etapów:

Spotkanie się z klientem

Cały proces zaczyna się od konsultacji z klientem (online lub osobiście), w celu omówienia szczegółów współpracy. Wysłuchamy jego oczekiwań oraz wymagań, dopytując o istotne detale  (takie jak preferencje barw, stylów, przewidywalny budżet, jakie dane pomieszczenie ma pełnić funkcje, itp.). W trakcie pierwszej rozmowy wyjaśnimy, jak wygląda proces aranżacji wnętrz oraz czego można się w jego trakcie spodziewać. Następnie wspólnie ustalimy wstępny harmonogram oraz główny sposób komunikacji, upewniając się, że wszystko jest zgodne z oczekiwaniami Inwestora oraz naszymi możliwościami. Spotkanie kończy się na potencjalnym podpisaniu umowy klienta z nami, określającą warunki projektu oraz naszej współpracy.

Analiza i planowanie

Dokładnie analizujemy dostępną przestrzeń i opracowujemy każdy możliwy plan układu pomieszczenia. Dzięki temu będziemy w stanie poznać dane wnętrze oraz wydobyć jego pełny potencjał. Przeprowadzamy kolejno analizę funkcjonalną, aby określić, jakie funkcje powinny być realizowane. Wszystko to, aby ustalić jak najlepiej można wykorzystać i zaaranżować projektowane pomieszczenie. Analiza oświetlenia oraz dostępność naturalnego i sztucznego światła również odgrywa tutaj kluczową rolę. Dopiero po uwzględnieniu wszystkich tych wytycznych można skupić się na tworzeniu pierwszej pełnej koncepcji wnętrza.

Koncepcja i projekt koncepcyjny

Na tym etapie zostaje opracowany pierwszy projekt koncepcyjny, uwzględniający wymagania klienta oraz dokładne planowanie przestrzenne. Zawarty w nim jest również styl oraz wstępny kosztorys, aby określić, jakie rozwiązania będą odpowiednie. W tym celu pokazywane są Inwestorowi różne przykłady oraz inspiracje, które pomagają w wyborze odpowiedniego dla niego rozwiązania. Tworzymy tymczasem pierwszą koncepcję, którą prezentujemy i opisujemy klientowi. Upewniamy się w ten sposób, że projekt zawiera w sobie wszystkie dane wytyczne oraz preferencje Inwestora, co przekłada się na dalsze etapy współpracy.

Szkice i rysunki techniczne

Opracowywane są kolejno rysunki techniczne, które służą do określenia wymiarów, detali konstrukcyjnych i instalacji wnętrza. Te szkice są wyjątkowo szczegółowe oraz dokładne – w głównej mierze przydają się jedynie wykonawcom projektu – wyznaczają one elementy składowe pomieszczenia oraz inne przydatne wskazówki warte uwzględnienia dla ekipy budowlanej. Dzięki dokładnemu opracowaniu rysunku, możliwe jest wdrożenie projektu w życie bez nieporozumień i pomyłek. Pozwala on nam na uzyskanie przejrzystego i dokładnego obrazu aranżowanego wnętrza.

Wybór materiałów i barw

W tym etapie wybieramy materiały i kolory, które odpowiadają stylowi i budżetowi Inwestora. Następuje wspólny przegląd różnych barw, dopasowując je do docelowej charakterystyki wnętrza. Podkreślane są wady oraz zalety każdego pomysłu, po czym klient sam wybiera opcję najbardziej mu odpowiadającą. Dokonujemy ostatecznych uzgodnień z Inwestorem i wprowadzamy ewentualne zmiany w projekcie. Wybór materiałów i kolorów jest ważnym etapem projektowania wnętrz, ponieważ decyduje on o końcowym wyglądzie i atmosferze panującej w pomieszczeniu. Uwzględniamy wymagania i preferencje klienta oraz dokładnie analizujemy dostępną przestrzeń, aby wybrać odpowiednie do niej barwy oraz sztukaterię.

Prezentacja projektu

Nadszedł czas na przedstawienie Inwestorowi projektu. To jest czas na wprowadzanie ostatecznych do niego zmian. Projekt zazwyczaj występuje w formie koncepcji 3D (trójwymiarowej wizualizacji), pomagającej zilustrowanie całego pomieszczenia wraz z uwzględnionymi wybranymi meblami oraz sztukaterią. Omówimy wszystkie szczegóły wnętrza, takie jak kolory, materiały oraz oświetlenie, tłumacząc, dlaczego zostały one wybrane. Inwestor pozna również cały kosztorys oraz aranżacje, ostatecznie decydując czy spełniają one jego oczekiwania. Jest to czas na zadawanie oraz odpowiadanie na jakiekolwiek pytania i wątpliwości klienta, udzielając dodatkowych wyjaśnień i tłumaczeń.

Realizacja

W tym momencie zaczynamy współpracować z ekipą budowlaną, aby zrealizować przygotowany projekt. Wraz z personelem określamy harmonogram prac, wskazując, kiedy konkretne elementy aranżacji zostaną wykonane. Następnie dokonuje się zakupu i dostawy potrzebnych urządzeń i materiałów, które zajmą miejsce demontowanych starych elementów wnętrza, takich jak meble, sztukateria, a nawet ściany i sufity. Ekipa budowlana wykonuje wtedy prace instalacyjne (oświetlenia, systemu grzewczego, systemu wodnego, itp.) na malowaniu ścian i ustawieniu mebli kończąc. My sprawdzamy, czy wszystko jest zgodne z projektem, poddając wnętrze profesjonalnym testom oraz kontrolom jakości, upewniając się, że całość spełnia wymagania Inwestora.

Oddanie do użytku

Po zakończeniu projektu klient jest zapraszany na ostateczne oglądanie wnętrza. Wspólnie przeglądamy gotowe pomieszczenie w celu upewnienia się, że jest ono zgodne z oczekiwaniami i wymaganiami Inwestora. W razie poszczególnych potrzeb, wnętrze podlega dodatkowym korektom oraz ponownym kontrolom jakości. Przekazywane są klientowi wszystkie potrzebne dokumenty, takie jak projekt, specyfikacje i gwarancje, a także instrukcje obsługi i konserwacji pomieszczenia. Wtedy możemy oficjalnie oddać wnętrze do użytku, zapewniając pomoc w razie jakichkolwiek potrzeb.